Ivanhoe Company produces two products: Standard and Deluxe. The company uses an activity-based costing system. Ivanhoe produced 8400 units of Standard and 2400 units of Deluxe. The company uses two activity cost pools, with estimated total cost and activity as follows: Expected Activity Activity Cost Pool Estimated Cost Standard Deluxe #1 $12400 540 290 #2 $24400 440 1240 What is the cost per unit of Standard under activity-based costing? $14.52 $7.50 $1.72 $14.94
Ivanhoe Company produces two products: Standard and Deluxe. The company uses an activity-based costing system. Ivanhoe produced 8400 units of Standard and 2400 units of Deluxe. The company uses two activity cost pools, with estimated total cost and activity as follows:
Expected Activity
Activity Cost Pool
Estimated Cost
Standard
Deluxe
#1
$12400
540
290
#2
$24400
440
1240
What is the cost per unit of Standard under activity-based costing?
$14.52
$7.50
$1.72
$14.94
Tired of numerous paper assignments?
Rely on us and receive professional paper writing assistance!
We are a professional website for customized writing. If you searched a question and stumbled into our website, you are in the right place to receive assistance with your coursework.
Do you handle any type of coursework?
Yes. We have displayed prior orders to demonstrate our experience. We can answer this question for you as we have previously. Please fill out our Order Form so that we may ensure its flawlessness. Correctly completing the order form will help our staff with reference, requirements, and future communication.
Is it hard to Place an Order?
Click on the “Order Now” tab at the top menu or “GET A FREE QUOTE” icon at the bottom and a new page will appear with an order form to be filled
Fill in the initial requirements in the small order form located on the home page and press “continue” button to proceed to the main order form or press “order” button in the header menu. Starting from there let our system intuitively guide you through all steps of ordering process. Submit detailed paper instructions, upload necessary files if needed and provide your contact information – you are almost done!
Proceed with the payment- click on “PROCEED TO CHECKOUT” at the bottom of the page. From there, the payment sections will show, follow the guided payment process and your order will be available for our writing team to work on it. All your payments are processed securely through PayPal. This enables us to guarantee a 100% security of your funds and process payments swiftly.
Delivery- Once finished, your final paper will be available for download through your personal dashboard. You will also receive an email notification with a copy of your paper attached to it.